Impresii și recomandări [3607 / 10897]

Afișate impresii [36061 - 36070]
Castelul Bethlen (Magna Curia) & Muzeul Civilizației Dacice și Romane / DEVA

Muzeul care ne arată de unde venim

Adică Muzeul Civilizației Dacice și Romane, găzduit în clădirea Palatului Magna Curia (Curtea Mare) - sau Palatul Bethlen. Acesta se află pe o latură a Parcului Municipal Cetate, evident - la poalele dealului pe care se află chiar cetea Devei, străjuind peste oraș și o bună parte a văii Mureșului. Adresa exactă: B-dul 1 Decembrie Nr. 39, poziție GPS: N 45.885801, E 22.898540. Nu departe există un alt punct de reper important - Palatul Consiliului Județean Hunedoara. Iar [...] — vezi review [+15 poze]
Unde mâncăm în zona Bacăului? / BACĂU
  • MARTIE, 2016
  • de: Dan&Ema [16.03.16]
  • RECOMANDĂ

In padure la "La Taverna"

Unde este “La Taverna””? Hotelul Helen si Restaurantul La Taverna sunt situate pe DN11 in localitatea Magura, in apropierea municipiului Bacau, coordonate GPS: N: 46.551204; E: 26.824772. Magura este prima localitate cum iesi din Bacau catre Onesti. La Taverna este restaurantul hotelului de patru stele mai sus amintit si este amplasat in imediata vecinatate a hotelului construit pe o colina impadurita. Am ajuns de doua ori la „La Taverna” si consider ca mi-am format o opinie pe [...] — vezi review [+21 poze]
Cabana Izvorul Bucuriei [Siriu] 2 / SIRIU-NEHOIU [BZ]
  • MARTIE, 2016
  • de: lavinia8 [16.03.16]
  • RECOMANDĂ

Alegerea perfecta pentru weekendul in care ne-am logodit :)

Am mers la cabana Izvorul Bucuriei cu gândul că vom urca pe munte până la Poarta Vânturilor și Lacul Vulturilor. De fapt, nu am făcut acest traseu pentru că mi se pregătea o surpriza: în acel weekend ne-am logodit și dl. Sergiu a jucat foarte bine rolul în pregătirile care se făceau, nu am bănuit nimic pana la final (a fost organizat un traseu în pădure). Cabana este situată ideal, cu vedere la lac, înconjurată de păduri și la o distanță mare de șosea, astfel că nu [...] — vezi review [+2 poze]
Sfaturi utile pentru vacanța în Israel / #CĂLĂTORII
  • MARTIE, 2016
  • de: Loghin [16.03.16]
  • RECOMANDĂ

Proaspăt întors din Israel / Palestina

As începe prin a mulțumi celor care au dat răspunsuri acum circa trei săptămâni referitor la mijloace de comunicare în roaming și mod de comportare specifice locului, răspunsuri care au venit prompt si la obiect. Nu vreau sa ma întind foarte mult întrucât cei care au fost anterior au relatat pe larg despre locurile văzute si de văzut. Recunosc ca înainte de aceasta vizita nu aveam o părere foarte buna despre evrei si cu atât mai putin buna despre palestinieni. Trebuie sa [...] — vezi review [+7 poze]
Holiday Inn Canton (Belden Village) Hotel [North Canton, Ohio] 4 / #DESCOPERIND AMERICA
  • MARTIE, 2016
  • de: senateo [15.03.16]
  • RECOMANDĂ

Holiday Inn in Canton - Ohio

Am stat in Canton in perioada campionatelor reginale de inot si mai toate hotelurile erau ocupate, dar la Holiday Inn am putut rezerva o camera. Am fost preluat de la aeroportul Akron cu shuttle busul hotelului, am primit cardul si m-am instalat in casa mea pentru 14 zile. Am primit o camera cu doua paturi imense, cu facilitati multumitoare, wi-fi, TV, etc. Hotelul avea piscina in reparatie, in schimb sala de fitness era functionala cu vreo 6 aparate. Micul dejun pare bogat in prima [...] — vezi review [+5 poze]
Descoperă Madeira / MADEIRA [insula]
  • MARTIE, 2016
  • de: Mitin [15.03.16]
  • RECOMANDĂ

Madeira - o altă lume

Am fost în Madeira în perioada 7 martie- 11 martie 2016 şi o să încerc în continuare să vă povestesc experienţa mea presărând câteva detalii utile, sper. Să încep cu transportul: din România poţi ajunge acolo cu avionul, cu escală (schimbat avionul) la Lisabona. Nu o să apucaţi să vedeţi Lisabona şi vă recomand să faceţi check-in-ul cât mai repede şi să vă îndreptaţi cât mai repede spre poarta de îmbarcare. Aeroportul este vast, sunt foarte multe curse, are 2 [...] — vezi review [+17 poze]
Vacanța în Milano / MILANO
  • MARTIE, 2016
  • de: papi1954 [15.03.16]
  • RECOMANDĂ

Milano

Cu toate ca despre Milano s-au scris nenumarate impresii vrea sa va spun ultimile ponturi (poate sunt cunoscute dar asta este). Intrarea la Dom se stiu 2 euro/persoana pentru vizita si muzeu. celelalte preturi sunt 6-11 si 8 la 15 (urcatul scarilor pe jos sau cu liftul) Cel mai bine este sa luati bilete de la Orio, online si in acest fel economisiti 2 Euro/peroana dus/intors. daca nu vreti luati de la autobuz bilet, dar dus /intors si va costa numai 9 Euro si ati mai cistigat 1 euro/persoana. [...] — vezi review [+13 poze]
Excursii opționale din Ushuaia / USHUAIA

Antarctica

Salutari tuturor care ajungeti sa cititi aceste randuri. Nu am gasit Antarctica, asa ca am incadrat acest review la "Excursie Tara de Foc". Cred ca vor fi cititori care vor invidia situatia in care am fost pus, altii carora nu le va pasa, si altii care isi vor schimba parerea despre aceste meleaguri. Pe langa faptul ca nu prea mi-as permite o astfel de calatorie, inainte sa aflu destinatia nu aveam nici macar o baza de cunostinte generale despre acest loc. Vreau sa mentionez ca din [...] — vezi review [+24 poze]
O zi în Cleveland / #DESCOPERIND AMERICA
  • MARTIE, 2016
  • de: senateo [14.03.16]
  • RECOMANDĂ

Cleveland - Muzeele de malul lacului Erie

Esti in Ohio, ai o zi libera, ce poti vedea interesant? Orasul Cleveland ofera atractii deosebite situate pe malul lacului Erie. Am parcurs cu masina 110 mile pe excelentele autostrazi din Ohio pana am parcat exact pe ponton pe lacul Erie. Foarte aproape sunt trei atractii ale orasului. 1. Stadionul FirstEnergie, fieful echipei de fotbal american Cleveland Browns. Stadionul este monumental, modern a gazduit finale NFL, campionii Browns au busturi de bronz la stadion. 2. Great Lakes Science [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Hunedoara? / HUNEDOARA

Probabil ultima oară la Pizzeria Roma

Iar și-a strâns iubi fostele colege de liceu și unde era să mergem? Hai la Roma (pizzeria, că până la aia unde duc toate drumurile... e cam mult de mers din Hunedoara), că anii trecuți a fost OK aici. Zis și făcut; am făcut rezervare și la „fără zece” ne prezentăm la locul faptei. Mesele? nope... am mai stat puțin, să tragem de ele, să mutăm scaune... Ne așezăm și vin meniurile. De luat comanda - ceva mai răruț, că o fi drăguț. O fi, da' nu când stai pe [...] — vezi review [+6 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.1291949748993 sec
    ecranul dvs: 1 x 1