Impresii și recomandări [pag. 6857 / 10898]
Afișate impresii [68561 - 68570] din total 108974 impresii
Scandinavia Hotel 3 / VENEZIA / VENEŢIA
- MARTIE, 2014
- de: dianna [01.04.14]
Hotel bun
Am fost cazati in luna martie, impreuna cu niste prieteni la acest hotel. Mentionez ca este prima calatorie in Italia. Cazarea s-a facut repede, am primit cheile de la camere, alaturate si o harta cu explicatiile de rigoare despre ce era de vizitat, spital, gara. Camera era la ultimul etaj, cu privire in camera hotelului vecin. Camera nu avea sursa de incalzire, noaptea a fost foarte rece am mai pus pe noi o patura dar tot rece a fost. In momentul in care am sesizat problema la receptie s-au [...] — vezi review
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI
- MARTIE, 2014
- de: Michi [01.04.14]
Cartierul Floreasca între trecut şi viitor.
Emblema Nu cred că există cineva care să nu fi auzit de Floreasca datorită Spitalului de Urgenţă cu acelaş nume. Este cel mai mare spital din ţară cu acest profil, fiind prezent aproape zilnic pe canalele de ştiri. Accidente de maşină, tentative de suicid, bătăi sau înjunghieri în cârciumi, picioare rupte pe gheaţă, intoxicaţii cu monoxid de carbon de la sobele necurăţate, sirene ale ambulanţelor, infarcturi şi embolii pulmonare ale marilor fumători, clanuri de ţigani [...] — vezi review [+40 poze]
Vacanța în Nepal / #CĂLĂTORII NEPAL
- MARTIE, 2014
- de: buterfly* [01.04.14]
Ghid de urcare pe Everest
Am ajuns anul acesta in Nepal impreuna cu un grup vesel si fiind mari iubitori de munte, era inevitabil sa nu ne interesam despre urcarea pe EVEREST si de asemenea urcarea pe ANAPURNA. Ghidul excursiei noastre, un fost sherpa, actualmente proprietarul unei agentii de turism cu preturi foarte bune din Kathmandu a fost amabil si ne-a explicat pe indelete cum se procedeaza pentru a merge in aceste aventuri unice. Am decis sa impartasesc si cu membrii AFA aceste informatii. EVERESTUL - acoperisul [...] — vezi review [+5 poze]
Casa Memorială Tudor Arghezi / BUCUREȘTI
- MARTIE, 2014
- de: iulianic [31.03.14]
Casa memorială Tudor Arghezi
Deşi în capitală a trăit şi a creat cea mai mare parte a poeţilor şi scriitorilor noştri, din punct de vedere al muzeisticii literare, Bucureştiul este un oraş mai mult decât modest. Citeam undeva că "muzeele de scriitori din metropolă se pot număra pe degetele unei singure mâini." Locuiesc de mulţi ani în Bucureşti şi păşesc (adesea inconştient) pe străzi pe care - purtaţi de grijile vieţii - treceau odinioară două dintre cele mai reprezentative figuri ale [...] — vezi review [+28 poze]
Carpaţi Hotel 3 / PREDEAL
- MARTIE, 2014
- de: popescuidan [31.03.14]
Experienta trista
1) camerele sunt curate dar cam mici 2) personalul restaurantului este plictisit, fara chef de munca si lipsit de politete 3) referitor la meniu, este foarte sarac, bucatarul lipsit de imaginatie. Ca sa puna capac la toate am gasit si un fir de par saten, de aproximativ 20 cm in omleta servita in dimineata de 30.03. In seara de 29.03 friptura a avut un gust de ranced ceea ce a pus un semn de intrebare referitor la prospetime. 4) spre surprinderea mea, la plecare am fost scos dator cu doua [...] — vezi review
Morile de apă de la Rudăria [Eftimie Murgu, CS] / BOZOVICI [CS]
- MARTIE, 2014
- de: zorinabarna [31.03.14]
Ansamblul de mori de la Eftimie Murgu
Pe drum catre Cheile Nerei nu am putut rata Ansamblul de mori de la Eftimie Murgu... o splendoare. Daca tot sunteti in zona sa stiti ca la Eftimie Murgu se ajunge din localitatea Bozovici (pe drumul dintre Anina - Bozovici sa va opriti la Paralela 45 sa vedeti Cascada Bigar). In Eftimie Murgu gasiti indicatoare catre Ansamblul de mori, care se afla pe Cheile Rudariei. Un peisaj de basm, iar pe apa sunt situate cele aproape 51 mori de apa. Aproape toate morile au acces de la sosea cu [...] — vezi review [+14 poze]
Pensiunea Fabian Adela [Cristur] 2 / HUNEDOARA
- MARTIE, 2014
- de: plummy [30.03.14]
Pensiunea Adela - ospitalitate si curatenie
Am fost in luna martie pentru o noapte in zona orasului Deva si am ales aceasta cazare (Cristur este o localitate situata aproximativ la jumatatea distantei dintre Deva si Hunedoara), fiind foarte multumiti atat de camere, cat si de atmosfera si de amabilitatea gazdelor. Pensiunea este micuta, are doar cateva camere, insa este foarte primitoare. Are o curte frumoasa (cu balansoar, fantana, flori, vie, arata foarte dragut) in care se poate face vara un gratar. Camerele sunt curate, potrivite [...] — vezi review
Unde mâncăm în Roma? / ROMA
- MARTIE, 2014
- de: krondia* [30.03.14]
Impresii şi recomandări culinare din Roma
În mini-sejurul petrecut la Roma nu am avut masa asigurată aşa că a trebuit să ne descurcăm pe cont propriu. Nu optaserăm pentru micul dejun la hotelul la care am fost cazaţi (B&B Maggiore) pentru că la ora 9:00 când se servea acesta noi eram departe... Prima dimineaţă a început însă cu ceva peripeţii. La ora 8:00 erau deschise în zona hotelului doar cafenele unde se puteau mânca croissante şi în genere produse de patiserie dulci, nicidecum ceva mai consistent care să [...] — vezi review [+11 poze]
Vacanța în Nepal / #CĂLĂTORII NEPAL
- MARTIE, 2014
- de: buterfly* [30.03.14]
NEPAL - noua destinatie de vis si aventura
Am decis intr-o buna zi ca e momentul sa vedem si HIMALAYA in aceasta viata, inainte de a fi prea batrani pentru asta si desigur, am cautat variantele cele mai convenabile. Am dat peste o oferta super buna 1100 euro pt 8 zile in NEPAL +2 zile trecking in HIMALAYA si dusi am fost. Aceeasi idee au avut-o inca 20 de tineri zglobii cu care am alcatuit un grup si ne-am distrat de milioane intr-o destinatie de vis. Fiind un pret super bun am folosit avioane low-cost si am schimbat 3 pana la [...] — vezi review [+43 poze]
Pensiunea Casa Sighișoreană 3 / SIGHIȘOARA [MS]
- MARTIE, 2014
- de: Michi [30.03.14]









