Impresii și recomandări [3636 / 10898]

Afișate impresii [36351 - 36360]
Castelul Corvinilor / HUNEDOARA
  • IANUARIE, 2016
  • de: Zoazore [27.03.16]

Legendele Castelului Huniazilor

Azi fiind duminică, m-am gândit să vă mai descrețesc frunțile cu câteva legende și bârfe de pe la Castelul Corvinilor. Cum s-a construit acest castel? De către cine? Istoria ne spune: de către Ioan (Iancu) de Hunedoara. Legendele străvechi ne spun o poveste frumoasă: Legenda construirii cetatii din Hunedoara:Din istoria vicariatului greco-catolic al Hategului, dr. I. Radu, p. 9-10. Spun ca zane trei deodat Trei cetati au ridicat Una-n Hunead, cealalta La Gradiste-n deal [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Mombasa / MOMBASA
  • IANUARIE, 2016
  • de: glcitizen [26.03.16]
  • RECOMANDĂ

Prima zi la Mombassa

Toți oamenii din Africa stau cocoțați, ca și noi, pe o rază de soare într-o o planetă mai mică decât un bob de cafea, fără un alt posibil refugiu în neantul stelelor care ne înconjoară. O străbatem în lung și-n lat, cu speranța că vom descoperi sâmburele de adevăr care să ne apropie mai mult de noi înșine și să ne îndepărteze de propriile temeri. Spre deosebire de restul Terrei, ceasul continentului negru bate mai încet clipele, minutele și orele care străbat [...] — vezi review [+14 poze]
Descoperă Havana / HAVANA
  • IANUARIE, 2016
  • de: Lila Mo [25.03.16]
  • RECOMANDĂ

Cu un pas înaintea lui Obama

Am fost prima dată în Cuba. Și aș mai merge de o mie de ori. O insulă frumoasă, exotică, verde. Și cu mare de smarald. Marea Caraibelor. Am descoperit povestea unei țări închise în timp, cu oameni veseli, locuri incredibile și mașini din secolul trecut, cu farmecul lor aparte. Să ajungi din Europa la Havana e destul de ușor. Sunt zboruri directe din Paris, Madrid și Milano. Noi l-am ales pe cel din Paris, cu AirFrance, sigur, elegant, cu papa și băutură bună. Am [...] — vezi review [+16 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2016
  • de: liviu49 [15.03.16]

Iolanda Balaș - o mare personalitate romaneasca

Stimati membri ai comunitatii AFA! Nu stiu daca cele ce voi scrie acum poate fi publicat acum pe acest site, dar parerea mea este ca am datoria de a va propune sa cititi cateva randuri, nu prea vesele, despre cineva care de curand ne-a parasit si despre care, cred eu, merita sa ne amintim mereu, nu numai atunci cand moartea lor poate deveni o stire care sa ridice ratingul televiziunilor. Am incercat vineri cand am aflat tragica veste sa imi notez cateva ganduri despre cea care ne-a parasit. [...] — vezi review
Biserici, schituri în Sinaia / SINAIA
  • IANUARIE, 2016
  • de: micutzu [10.03.16]
  • RECOMANDĂ

Schitul Sfanta Ana - o destinatie ce nu trebuie omisa

Salutare dragi cititorii si colegi Afa. La sfarsitul lunii ianuarie profitind de o perioada mai relaxanta in privinta serviciului si in acelasi timp de o vreme super frumoasa am ales sa petrec un weekend alaturi de cativa prieteni in frumoasa locatie Moieciu de sus, iar ca unitate de cazare am ales pensiunea Jessica Danielle, locatie in care am mai fost cazat in urma cu 2-3 ani si despre care voi scrie in curind in review. Dar nu despre asta vreau sa va povestesc astazi, ci despre un loc [...] — vezi review [+3 poze]
Turist in Nigeria / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IANUARIE, 2016
  • de: Antoska79 [10.03.16]
  • RECOMANDĂ

In timpul sederii mele in Nigeria, am data viata unui articol care va fi util celor ce merg incolo.

Nigeria – așa cum am văzut-o eu. Partea I. [***] Cu parere de rau nu am putut incarca imagini, caci dispun numai de telefon. [***] Prolog Niciodată nu am crezut că voi scrie, dar iată că s-a întîmplat. Am decis să duc și eu un blog exclusiv din calcule practice. Plecarea în Nigeria a început cu un val de mesaje cu rugămintea de a povesti cum e și de a trimite cît mai multe imagini de aici. Și iată că aici mi-a și venit această idee de a aduna totul intr-un articol [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în zona Ruse? / RUSE
  • IANUARIE, 2016
  • de: irinad [04.03.16]
  • RECOMANDĂ

„... be happy! ” la Happy Bar&Grill din Ruse

Aflându-ne, deja, în drum spre Ruse, cu ocazia Revelionului 2016, ne sună unul dintre bunii noştri prieteni de călătorii ce rămăsese de data asta să petreacă în ţară cumpăna dintre ani şi ne anunţă triumfător că ne dădea pontul excursiei: ”Vedeţi că la Ruse se mănâncă foarte bine la Happy, în centru!" Răspund eu: ”Ştiu, că mi-am făcut bine lecţiile, am studiat pe AFA şi nu, numai. Nici măcar nu e foarte scump, din ce am văzut!” Aşa că după ce ne-am [...] — vezi review [+31 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2016
  • de: Maya_C [03.03.16]

Eu... cu dor de duca

Off topic, da' intamplarea e prea simpatica sa nu v-o povestesc. ... eu... De cand imi aduc aminte, stiu ca am purtat cu mine un dor de duca fara astampar. Cand era vorba de plecat de-acasa imi amintesc ca imi strangeam cu o saptamana inainte lucrurile ce ma insoteau si inainte cu o noapte refuzam sa adorm din cauza nerabdarii. Nerabdatoare am ramas si acum. Oriunde merg, imi place drumul. Destinatia isi pierde din farmec, pentru ca odata ajunsa, visez din nou la drum. Eram de cativa ani [...] — vezi review [+2 poze]
(Alte) Subiecte off-topic / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2016
  • de: dorgo [03.03.16]

Uzeri si chibiti

Marea din noi Din mare ne-am născut dar în țărână ne vom întoarce. De ce? Pentru ca marea cu valurile ei fara de sfarsit si nisipu-i cald si alizeele-i venite de departe, de peste mari si tari, dinspre sud sau miaza-zi din tinutul parfumat al mirodeniilor sau dinspre Elada, reprezinta viata, caldura, lumina, vesnicul inceput, adica tot ceea ce e mai frumos pe lume iar pamantul cel rece, mohorat si intunecat, semnifica nefiinta, tinutul umbrelor, inceputul sfarsitului, calatoria spre [...] — vezi review [+31 poze]
(Alte) Subiecte off-topic / DE LA LUME ADUNATE

În slujba Majestăţii Sale: spioana şefă de origine română

În articolul dedicat Reginei Deşertului, şi am numit-o aici pe Gertrude Bell (vezi impresii), aminteam de „Bond. James Bond”. Comparaţia cu celebrul personaj al lui Jan Fleming este încă şi mai valabilă în cazul celei de-a doua eroine pe care doresc să v-o prezint, aflată şi ea „în slujba Majestăţii Sale” şi pe care născocitorul agentului 007 a gratulat-o cu epitetul de „marele boss peste spionii din lumea reală. ” Mai mult decât atât, se pare că el a folosit-o [...] — vezi review [+2 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.8177819252014 sec
    ecranul dvs: 1 x 1