Impresii și recomandări [3677 / 10898]

Afișate impresii [36761 - 36770]
Descoperă Sinaia și împrejurimile / SINAIA
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: Carmen Ion [22.11.15]
  • RECOMANDĂ

Parcul Dimitrie Ghica din Sinaia

Madam Georgescu, cu d. Georgescu şi cu puiul, se urcă-n birjă şi merg drept la parc, unde muzica militară cântă cadrilul Les petits cochons, să se asigure de o odaie cu două paturi la Regal. I. L. Caragiale, Tren de plăcere Niciun vizitator al Sinaiei nu poate ignora Parcul Dimitrie Ghica: e chiar pe „bulivar”, cum ar zice nenea Iancu (sau mai bine zis vreunul din personajele sale), e frumos, e răcoros şi mai ales înconjurat de clădiri una şi una, de te apucă ameţeala [...] — vezi review [+39 poze]
O zi în Deva și împrejurimi / DEVA
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: costy69* [19.11.15]
  • RECOMANDĂ

Obiective turistice în Deva și împrejurimi - partea I

Deși am vizitat câteva dintre cele mai reprezentative obiective turistice din județul Hunedoara, cele din Deva ”ne-au scăpat”. Așadar, dorind să facem o ieșire undeva nu foarte departe de casă, am decis că a venit momentul să mergem la Deva. Am profitat de faptul că începând cu data de 2 noiembrie Defileul Jiului a fost redat circulației auto (deși lucrările de reabilitare nu au fost finalizate) și am plecat din Târgu-Jiu la ora 8 (până la 1 noiembrie Defileul Jiului a [...] — vezi review [+35 poze]
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: Cesere [19.11.15]

Paralia Egremnoi... adio sau?

Aseară 18.11 am sunat în vasiliki la cineva drag, ce mi-a confirmat vestea proastă... Egremnoi beach este parțial/total distrusă în urma cutremurului... Pentru mine a fost un mic "colectiv"... Această plajă va rămâne în inimă mea pentru totdeauna și o parte din mine rămăsese acolo... Fusese mirthos mai recent, acum egremni, preferam zece cutremure în califatul isis. Ce să mai promovezi, ce turiști să mai atragi când nu mai există o asemenea minune? Simțeam în [...] — vezi review [+20 poze]
Descoperă Insula Mull / HIGHLANDS
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: ariciu* [18.11.15]
  • RECOMANDĂ

Insula Mull – senzații și trăiri prin ceață și vânt

Preambul: Am închis toate ghidurile, vă dau cuvântul meu. De fapt... nu le-am mai deschis de dinainte de a pleca acolo. Nu am să vă dau date clare, concrete, nu am să vă spun distanțe la virgulă sau locații exacte. Nu am să vă transcriu și compilez ceea ce puteți găsi în orice ghid... și nici nu am să traduc vreunul. Acesta nu este un review “documentat”, acesta este un review simplu al unui om care AFostAcolo. Cu greu am găsit ceva concret despre insula Mull din [...] — vezi review [+49 poze]
Descoperă Lacul Como și împrejurimile sale / LACUL COMO

Lacul Como, în noiembrie... toamnă de basm (partea II)

Drumul din Laglio catre Menaggio e extrem de spectaculos si romantic, presarat cu sate mai importante sau altele cocotate pe versanii prealpilor : ARGEGNO e unul dintre cele importante pentru ca drumul se bifurca si de aici poti sa faci stanga catre orasul Lugano si "enclava " Campione d'Italia; de remarcat aici e telefericul care urca pana la satul de versant Pirga, unul dintre cele mai abrupte teleferice din Europa (comune.pigra.co.it/vivere ... ri_Funivia.html) priveliste faina si doua [...] — vezi review [+51 poze]
Descoperă Lacul Como și împrejurimile sale / LACUL COMO

Lacul Como, în noiembrie ... toamnă de basm (partea I)

Nu e usor sa te decizi sa explorezi lacul Como la inceput de noiembrie dar nici de mult noroc nu ai nevoie pentru a prinde o vreme minunata; M-au ingrijorat ploile (chiar daca statistic, cantitatea de ploi din noiembrie e mai mica decat in aprilie - iulie) si ceata (aici am aflat cu stupoare pe undeva de la un localnic ca tocmai din cauza lacului nu prea e ceata) Sezonul turistic in zona se incheie cam pe la jumatatea lunii octombrie iar multe din facilitatile de cazare si restaurante se [...] — vezi review [+17 poze]
Unde mâncăm în zona Babadag? / BABADAG

Restaurant cu servire execrabila - Popas Doi Iepurasi

am ales sa luam masa acolo cu copiii. mai fusesem si era in regula. insa ceea ce am intalnit azi... n-as dori la nimeni. pentru o comanda de 2 fripturi, 3 mici si 3 papanasi am fost nevoiti sa asteptam 2 ora jumate... pana la sosirea papanasilor, care bineinteles-intarziau, ne-am ridicat si am plecat... suprprize insa si la nota de plata... pus acolo si ce nu consumasem, iar la friptura era pus gramajul-lucru pe care un consumator nu-l va putea verifica niciodata. nu-mi amintesc sa fi [...] — vezi review
Din viața comunității AmFostAcolo / DE LA LUME ADUNATE
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: papone [14.11.15]

Targul fara AFA… e pustiu!!!

Ca de obicei dupa o intalnire a membrilor AFA, apar ecourile si articolele. Iar cum articolele de genul asta imi plac extrem de mult, mai ales pentru ca sunt scrise mai mult cu sufletul si deloc cu google-ul, am zis sa nu va lipsesc de parerile-mi afaistice. Si pentru ca am fost mentionat deja de poate prea multe ori in celelalte articole despre acest targ (multumesc pentru asta), voi mentiona si eu useri si prieteni in randurile ce vor urma, cu scuzeeeee pentru cei care poate imi vor scapa. [...] — vezi review
Din viața comunității AmFostAcolo / DE LA LUME ADUNATE
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: Michi [14.11.15]

Sâmbătă 14 noiembrie, AmFostAcolo la TTR

Sâmbătă 14.11, pe la 12 trecute fix am aterizat (de ce s-o fi zicând aşa că doar am mers perpedes apostolorum?) la standul AFA de la Târgu de Turism organizat în pavilionul C2 al Romexpo. L-am găsit destul de uşor şi amplasarea lui este destul de bună în raport cu intrarea în pavilion. Două lucruri de remarcat şi de felicitat: un afiş mare pe care se scria că se distribuie gratuit 100 de tastaturi cu diacritice în cadrul campaniei ˝Scrie corect româneşte˝, o acţiune de [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în zona Sălicea? / SĂLICEA [CJ]
  • NOIEMBRIE, 2015
  • de: Mary12 [14.11.15]
  • NURECOMANDĂ

Pensiunea Domeniul Regilor [Ciurila] - Of!

Am fost acolo... doar pentru cateva ore. Vroiam la spa. Dar inainte am vrut sa servim o cafea. Ce pot sa spun?! Cafeaua a fost oribila, iar servirea extrem de... "acra". Cred ca trebuia sa specificam ca dorim lapte la cafea, desi nici macar nu am fost intrebati. Iar cand am cerut, ni s-a adus o cescuta cu lapte RECE si cu o atitudine de genul... "luati si lapte, fraierilor". Laptele a racit instantaneu cafeaua, care a devenit si mai oribila. Domnita care ne-a servit ar trebui sa consume niste [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.2002229690552 sec
    ecranul dvs: 1 x 1