[Alte zone] / SPANIA — atracţii turistice; excursii opţionale; unde/cum ne distrăm? unde mâncăm?

Caminito del Rey - un canion spectaculos, deloc dificil
Caminito del Rey a fost una dintre dorințele noastre arzătoare. Citisem articole, chiar și aici, pe saitul nostru, dar mai ales am văzut poze cu un traseu spectaculos prin inima Defileului Gaitanes, zona Ardales/El Chorro din Andaluzia, sudul Spaniei. Până în anul 2011 când a avut loc un cumplit accident, acesta a fost unul dintre cele mai periculoase trasee din lume, iar după martie 2015 când a fost redat din nou publicului, refăcut și modernizat, a devenit un loc în care orice [...] — citește
- Vezi toate cele 3 impresii La pas prin Caminito del Rey / [Alte zone]

[Arcos de la Frontera] La granița dintre mauri și creștini
Sintagma „de la Frontera” o regăsim în multe nume de localități din zonă întrucât acestea se aflau la frontiera dintre teritoriile conduse de califii mauri și cele de sub autoritatea regilor creștini.
Linia imaginară a acestei granițe vine de undeva mai dinspre nord și se prelinge spre sud-vest, spre a uni – ajutată fiind și de șosele sau autostrăzi – mai multe sate și chiar un oraș destul de cunoscut, Jerez de la Frontera.
Într-o zi de luni liberă în [...] — citește
- Vezi toate cele 5 impresii Orașe mai puțin vizitate în Andaluzia / [Alte zone]

Vacanță în Andaluzia!
Din oferta agențiilor de turism cu sejururi sau circuite în Andaluzia cu zbor direct în Malaga, noi am considerat că această variantă ni se potrivește, Senior Holidays Costa del Sol... iar acum pot spune că a fost tare frumos și ne-a plăcut foarte mult! Recenziile bune privind organizarea excursiilor opționale și profesionalismul ghidului român local, cât și orarul de zbor au contribuit la alegerea acestei agenții bucureștene, aceasta fiind prima vacanță contractată de la [...] — citește
- Vezi toate cele 31 impresii Vacanța în Andaluzia / [Alte zone]
- Ai fost acolo? Scrie impresii din [Alte zone] » Scrie REVIEWMODs ONLY rubrică nouă CĂLĂTORIE