Impresii și recomandări [pag. 3715 / 10898]
Afișate impresii [37141 - 37150] din total 108980 impresii
Hoinar prin Dobrogea / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: IULIU ANTAL [01.10.15]
- RECOMANDĂ
Meleaguri dobrogene
In luna septembrie am petrecut o saptamana in Delta Dunarii. Punctul de plecare a fost Tulcea. Am profitat de acest lucru si am sosit in Tulcea cu o zi mai devreme. Ne-am cazat la un hotel superb, intr-un cadru mirific si am vizitat o zi imprejmuirile. Dar sa incepem cu inceputul. Am trecut Dunarea pe podul Giurgeni-Vadu Oii si am ajuns la Harsova. Aici am lasat in dreapta drumul de Constanta si am ajuns in alta lume. Am patruns pe un drum national putin mai ingust dar cu o calitate a [...] — vezi review [+17 poze]
Vacanța în Deltă / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: IULIU ANTAL [30.09.15]
- RECOMANDĂ
Hoinari prin canalele Deltei
Am parasit pensiunea din Vulturu dimineata, imediat dupa ce a rasarit soarele. Am pornit cu patru barci, cate patru persoane in barca pe canalul navigabil Sulina spre Crisan. Am intrat pe niste canale si apoi pe Dunarea veche pana la Mila 23. Am coborat putin aici si ne-am plimbat putin pe ulitele prafuite. Am mancat o placinta dobrogeana la un restaurant de pe faleza, deoarece plecand foarte dimineata nu apucasem sa mancam nimic. In zona satului Mila 23, pe celalalt mal al Dunarii vechi am [...] — vezi review [+15 poze]
Pensiunea Memo 3 / BRAȘOV
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: timona [30.09.15]
- NURECOMANDĂ
Totul foarte murdar
De la perdele pina la lenjerie, totul avea o tenta de gri. Desi sunt afise cu fumatul e permis doar in restaurant (nu au spatiu pentru nefumatori) toata pensiunea are un iz de scrum, in restaurant personalul fumeaza cot la cot cu clientii. Dotarile sunt OK dar ce folos ca mizeria e la ea acasa. Dupa prima zi am ramas fara hirtie igienica la baie si a trebuit sa ne cumparam noi pentru ca nimeni nu s-a gindit sa mai aduca una. La venire ni s-a dat cheie de la o camera care inca era ocupata, [...] — vezi review
Casa de Oaspeți Peter [?] / BRAȘOV
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: gabipuf [29.09.15]
- NURECOMANDĂ
Nu recomand chiar daca amplasarea fata de centrul vechi este buna
Hotarandu-ne la un mini concediu prin tara am inceput cautarile pentru cazare pe internet. Am inceput cu orasul Brasov, am cautat pensiuni cat mai aproape de centrul vechi pentru a ne putea lipsi de masina si am gasit-o pe aceasta care ne-a atras atentia nu doar cu rezonanta numelui proprietarului P. A. dar si cu facilitatile oferite (credeam noi): internet, frigider, televizor dar si pretul deloc mare 80 ron/noapte si amplasarea fata de Piata Sfatului la 4 minute de mers pe jos. Bun, am [...] — vezi review [+5 poze]
Festivaluri, evenimente în zona Moieciu-Bran-Rucăr / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: ANILU [29.09.15]
- RECOMANDĂ
'Ravasitul oilor' - Festival, traditie, targ
Anul acesta am ajuns pentru a doua oara la Ravasitul oilor la Bran (am mai fost si in 2013). Recunosc ca noua ne place sa mergem in locurile unde au loc festivaluri romanesti. Am mai fost la "Festivalul tuicii si al branzei de la Rasinari", la "Festivalul sarmalelor de la Praid". De la Praid am ramas cu o impresie foarte buna, pentru ca stiam ca mergem intr-o zona unde se vorbeste ungureste. Cand am ajuns noi pe scena tineau discursuri oficialitatile locale numai in ungureste, dar dl. [...] — vezi review [+7 poze]
Plaje în Sithonia / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: ebirsan [29.09.15]
- RECOMANDĂ
Snorkeling în Sithonia
- Coordonate marchează zonele în care am făcut snorkeling și nu plaja în sine. - Când spun, de exemplu, că “mergi în lungul malului” mă refer la faptul că înnoți (faci snorkeling) în imediata apropiere a țărmului stâncos. - Când spun/scriu “peisaj”, mă refer la peisajul marin (de sub apă) și nu la peisajul înconjurător care se vede de pe plajă. - Plajele sunt enumerate în ordinea în care le-am vizitat. KALAMITSI beach (39° 59.348'N, 23° 59.402'E) [...] — vezi review [+39 poze]
Unde mâncăm? [Alte] Taverne în Zakynthos / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: Alinushka [29.09.15]
- RECOMANDĂ
Agistri sau Aγκιστρο - Anafonitria, o taverna intr-un loc de vis!
Am calatorit cu iubitul meu in Grecia la inceputul lunii septembrie 2015. A fost o Vacanta de Vis!!! Ospitalitatea locuitorilor ne-a impresionat. Dorind sa vedem plaja Navagio de la inaltime, am inchiriat un quatro, cu care am mers pana la destinatie. In drumul spre Shipwreck View, dupa regiunea Anafonitria, am decis sa luam masa la o taverna ce se asterne la poalele muntilor din regiune si de la terasa careia se deschide o priveliste de Uauu!!! De nedescris! E o taverna cu o liniste ce [...] — vezi review [+3 poze]
Vacanța la Budapesta / BUDAPESTA
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: carmenmo [29.09.15]
- RECOMANDĂ
Un week-end fără griji la Budapesta. A doua zi...
Așa cum vă spuneam în primul review, în septembrie am fost într-o excursie la Budapesta, organizată de o agenție de turism din Timișoara. Sâmbătă, în prima zi a excursiei, am vizitat o mică parte din Pesta, am făcut croaziera pe Dunăre, am admirat Budapesta de la Citadelă, iar seara ne-am retras la un hotel. Duminică dimineața, la ora 9, după-micul dejun, am pornit din nou spre Buda. A fost puțin mai complicat să ajungem la Buda Castle pentru că în oraș se desfășura [...] — vezi review [+6 poze]
Excursii / activități opționale în Kusadasi / KUSADASI
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: krisstinna [29.09.15]
- RECOMANDĂ
Satisfacție fără finalizare - Osmanlî Turk Hamam
Mi-am dorit în fiecare an să merg la o baie turcească. Din cauza rinichilor mei drăgălași, am renunțat. Anul acesta, Maria a negociat și a obținut un preț bun, 9 euro/persoană pentru acest serviciu turcesc. Eu, foarte încântată, îi comunic soțului că voi merge cu copiii la o baie turcească, adică o lepădare de piei moarte, o relaxare și un masaj ca la sultane. Grupul nostru era format din 19 persoane. Era o zi de marți. Afară ploua mărunt, dar era foarte cald. [...] — vezi review [+22 poze]
Zem Hotel 3 / ISTANBUL
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: Puiu2010 [29.09.15]
- RECOMANDĂ










