Impresii și recomandări [3704 / 10898]

Afișate impresii [37031 - 37040]
Descoperă Didim / DIDIM

Didimul cum l-am vazut noi

Pentru ca mi-am propus inca de la intoarcerea din vacanta sa scriu cateva randuri despre orasul Didim, uite ca azi am zis gata scriu... Pai vreau sa scriu cateva consideratiuni despre oras pentru ca noua ne-au lipsit la plecarea in vacanta, desi in septembrie 2014 am dat o roata orasului si atunci ne-am zis ca e simplu (un Bulevard Ataturk si gata) dar anul acesta am constatat ca e greu sa te misti intr-un oras maricut cu multe stradute. Cum se ajunge in Didim dinspre Izmir Noi am venit pe [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă Florența şi împrejurimile / FIRENZE (FLORENŢA)
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: amero [12.12.15]
  • RECOMANDĂ

Florența - bijuterii ale orașului

Daca Italia este “patria artelor”, Toscana si in special Florenta este probabil coroana regala a acesteia. Multitudinea de palate, biserici, muzee, galerii, piatete, parcuri, gradini este atat de variata si bogata incat la o prima vedere mi-a fost greu sa selectez obiectivele pe care mi le doream a le vizita in cele cateva zile rezervate exclusiv pentru Florenta. Pe sait s-a scris mult si detailat, am vazut rew. despre o singura biserica sau muzeu, sigur majoritatea obiectivelor chiar [...] — vezi review [+27 poze]
Descoperă Lucca / LUCCA
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: amero [02.12.15]
  • RECOMANDĂ

Lucca - orașul toscan de o tulburătoare frumusețe medievală

In preumblarile mele toscane intr-un moment de respiro intr-un bar alaturi de mine s-a asezat un Italian vero, cum se spune, in domn trecut de mult de prima tinerete, elegant, venit sa bea un expresso, un pahar de apa, dar mai ales cu mult chef de vorba. Mi-a povestit ca se afla in trecere prin Florenta si m-a intrebat daca am vizitat Lucca, orasul lui natal. Nu o facusem inca pana atunci insa era pe agenda inclus. Am ajuns sa stam la povesti aproape o ora intreaga pentru ca fiind nativ din [...] — vezi review [+27 poze]
Drumul cu mașina/ferry spre Santorini / #EXCURSII și CĂLĂTORII

Two tickets to Paradise

Întotdeauna suntem tentaţi să vedem mai mult, să cunoaştem mai bine, să aprofundăm cunoştinţe, impresii, amintiri. Ne pregătim cu bani, bagaje, câteva cuvinte de baza în limba locului pe care vrem să-l vizităm, ne înarmăm cu multă răbdare, ne facem scenarii şi făurim vise, pornim, apoi, să cucerim, în felul nostru, lumea. Cum şi eu fac parte din categoria celor ce iubesc noul dar mai ales călătoriile şi cum îmi doresc, din suflet, să intru în clubul celor ce au [...] — vezi review [+48 poze]
Pensiunea Belanco 3 / ARAD
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: iulian68 [27.11.15]
  • RECOMANDĂ

Aproape totul la superlativ

In luna septembrie, de fapt chiar la sfarsitul acesteia, dupa alte cateva zile petrecute prin partea de vest a Europei, abia asteptam sa ma intorc acasa. Ca de obicei insa, cum niciodata socotelile nu prea se potrivesc, oricat te-ai stradui tu, dupa niste ambuteiaje prinse in Germania, unul in Austria si inca unul in Ungaria (parca erau vorbiti), am intrat in tara pe la Nadlac si am tinut drumul drept spre Arad pe noua portiune de autostrada. Era undeva in jurul orei 17, nu mai aveam chef de [...] — vezi review
La pas prin Sivota și împrejurimi / SIVOTA
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: craita* [25.11.15]
  • RECOMANDĂ

Afteli Beach - Un golfulet frumos pentru o intreaga zi de plaja

Dupa a treia vizita in Lefkada, m-am hotarat sa fac si cateva filmulete cu plajele mele preferate de aici. Am inceput cu Afteli Beach, deoarece acesta este locul unde mergem de obicei in prima zi de Lefkada, dupa drumul lung si obositor din Romania. Este un golfulet mic si linistit, dotat cu tot ce ti-ar trebui: parcare, bar, taverna, plaja, apa linistita clara si turcoaz. Am incercat sa redau toate detaliile pe care le-am adunat intr-un scurt filmulet in care am folosit poze facute de [...] — vezi review [+7 poze]
Vacanța în Bali / #EXC și CĂLĂTORII
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: gvaly [19.11.15]
  • RECOMANDĂ

Bali - intre temple, orezarii si zambete

Printr-un concurs favorabile de imprejurari, am ajuns pentru prima oara in viata in emisfera sudica. Zborul a fost unul extrem de lung, cu KLM, avionul a intaziat pe Otopeni, in Amsterdam am alergat prin aeroport, iar in Singapore a avut o alta escala neasteptat de lunga. Am avut viza luata de la ambasada din Bucuresti, inteleg ca intre timp se poate sta o luna fara viza. Formalitatile nu sunt foarte rapide, vamesii au un set de intrebari pentru fiecare turist si un zambet larg. Dar dupa toata [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă Osaka şi imprejurimile / OSAKA
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: mprofeanu [18.11.15]
  • RECOMANDĂ

Castelul Himeji - o pasăre albă, Koko-en - nouă grădini Edo, în Himeji - Japonia

În sejurul nostru din Shin-Osaka, în ultima zi, înainte să plecăm spre Kyoto, am mers în orașul Himeji, unde am vizitat Castelul și Grădina Koko-en. Am plecat de la hotel în jurul orei 08:30, am lăsat cele două geamantane la magazia de bagaje din stație, vezi review “New Osaka Hotel” și, la ora 09:10, am plecat din Shin-Osaka ajungând la Himeji după circa 40 de minute, bineînțeles cu shinkansenul. Deși aveam locuri rezervate nu le-am mai folosit luând primul tren de [...] — vezi review [+83 poze]
Descoperă Stockholm și împrejurimile / STOCKHOLM
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: grecudoina [17.11.15]
  • RECOMANDĂ

Stockholm - oras al elegantei si bunului gust (partea II)

O noua zi in acest oras, vizita in aceasta zi incepe de unde s-a oprit ieri, adica de la iesirea din palat si te vei indrepta spre Podul care leaga Gamla Stan de cladirea Parlamentului, construit insec 17, este o splendoare arhitecturala. Urmatorul obiectiv Casa Statului sau Primaria, pe care o vezi din orice punct al orasului dupa cele 3 coroane de aur, din varful turnului de 106 m inaltime. Un simbol al orasului, datorita festivitatilor de premiere care au loc anual in aceasta cladire. [...] — vezi review [+28 poze]
Unde mâncăm în Constanța și împrejurimi / CONSTANȚA
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: julienpopa [16.11.15]
  • RECOMANDĂ

Recomandari

Referitor la restaurantele din Constanta am si eu cateva recomandari: Cu bucatarie turceasca, preparate foarte bine gatite (din oaie, miel, vita, pui) este restaurantul Nur Kaptan Baba aflat pe bulevardul Tomis vis-a-vis de primarie (Casa Alba). Este recomandat celor cărora le place bucataria turceasca dar si celor care vor sa o incerce. Preturile nu sunt mari iar servirea este prompta. Restaurantul are si terasa in curtea interioara. Un restaurant cu bucatarie romaneasca se afla tot pe [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.8696658611298 sec
    ecranul dvs: 1 x 1