Impresii și recomandări [3595 / 10897]

Afișate impresii [35941 - 35950]
Mănăstirea Cozia [Călimănești] / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
  • MARTIE, 2016
  • de: iulianic [10.05.16]
  • RECOMANDĂ

La Mănăstirea Cozia

Pentru că Mănăstirea Cozia este o capodoperă a arhitecturii religioase din țara noastră și totodată un loc de liniștire a sufletului, ori de câte ori trecem spre Sibiu facem un popas acolo. Chiar și în grup, cu autocarul, în drum spre destinații mai îndepărtate, popasul la Cozia se face negreșit. Este adevărat că nu întotdeauna este timp și pentru muzeul mănăstirii sau pentru bolniță, bisericuța din deal, de aceea cred că nu foarte multă lume le vizitează. De [...] — vezi review [+32 poze]
Descoperă Valea Jiului / #VALEA JIULUI

O trecătoare încântătoare – Defileul Jiului

Dacă șoseaua ce traversează Valea Prahovei nu vi se pare deloc grea - din punct de vedere al șofatului, dacă drumul ce străbate Valea Oltului este mai spectaculos din perspectiva peisajului, dar și foarte aglomerat – atunci încercați E 79: Defileul Jiului. Este vorba de o șosea ce întrunește toate prerogativele pentru a fi declarată: încântătoare (părerea mea!). Adică: avem peisaje spectaculoase? – avem! avem un curs de apă vijelios? – avem! avem locuri și monumente [...] — vezi review [+26 poze]
Pensiunea Valea Craiului [?] / MOIECIU

Ca de obicei..., ca acasa

Pai..., cum sa va spun :), ma numar probabil printre "veteranii" clienti ale acestei pensiuni. (De ce insa nu imi place formula "client"??? Sincer pentru ca nu m-am simtit niciodata asa. M-am simtit mereu ca acasa.) Zona este fantastica, pensiunea este situata ca cateva sute de metrii de soseaua satului Pestera, este liniste, cald, curat, mancarea este exceptionala, variata si la discretie iar gazdele sunt foarte prietenoase. Va recomand sincer aceasta locatie si imi doresc o noua [...] — vezi review [+5 poze]
Pensiunea Valea Craiului [?] / MOIECIU

La Valea Craiului m-am simtit excelent

Pensiunea este situata intr-un loc incantator si linistit. Peisajul este sublim, gazdele sunt primitoare, iar mancarea este delicioasa. Mi-a placut foarte mult libertatea pe care o ai spre deosebire de alte pensiuni. Exista o sala de mese spatioasa care poate fi folosita pana la ore tarzii. Noi am ascultat muzica, ne-am jucat remi, sah, poker si nu ne-a deranjat nimeni cu absolut nimic. Senzatia de natura, de liniste este data si de prezenta unui parau care trece chiar pe langa pensiune si [...] — vezi review [+4 poze]
Descoperă Tîrgu Jiu și împrejurimile / TÎRGU JIU

Eroi au fost, eroi sunt încă... Ecaterina Teodoroiu

În anul 2016 a avut loc a șasea întâlnire AmFostAcolo, pe malul Lacului Cinciș, în apropierea Hunedoarei. Planul a fost întocmit, zilele au trecut și iată că pornim la drum într-o frumoasă zi de la jumătatea lunii martie. Am hotărât să străbatem acestă distanță pe două trasee diferite: ne ducem prin Defileul Jiului și ne întoarcem prin Defileul Oltului. Frumoasele peisaje din Oltenia de sub Munte ne însoțesc până la Târgu-Jiu, municipiul ce atrage mii de turiști la [...] — vezi review [+18 poze]
Descoperă Polignano a Mare / POLIGNANO a MARE / MONOPOLI
  • MARTIE, 2016
  • de: Aurici [07.05.16]
  • RECOMANDĂ

Polignano a Mare – orașul de pe stânci, creat de cel mai renumit artist al lumii, NATURA

Polignano a Mare a ajuns pe lista noastră cu lucruri de făcut în Puglia italiană în urma corespondenței cu hotelul la care am stat în Bari și care ne-a recomandat să nu ratăm această localitate. De unde nu era pe listă, dacă ar fi să fac acum un top cu ceea ce am văzut în Puglia, Polignano ar fi pe primul loc împreună cu Matera și abia apoi căsuțele trulli pentru care de fapt am ales această destinație. Pentru cei care nu au citit articolul meu inițial mai spun o dată [...] — vezi review [+37 poze]
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
  • MARTIE, 2016
  • de: mishu [06.05.16]
  • RECOMANDĂ

Hop in top - Bistro 'La Teleferic' - Sinaia

Dupa ce am iesit de la Cazinou (am fost doar in vizita nu era zi de joc) ne-am mai plimbat putin prin parcul Ghica, am mai facut niste poze si am pornit mai departe, cap compas directie precisa, loc de luat masa. Aici decizia a fost una destul de greoaie, asta pentru ca atunci cand esti cu masina te opresti cam unde ti se pare ceva potrivit. De acasa cu cateva zile in urma eram decisa sa o iau pe urmele Mamei Michi, - vezi articol - dupa care avand in vedere ca este util sa existe diversitate [...] — vezi review [+36 poze]
În vizită la Casino Sinaia / SINAIA
  • MARTIE, 2016
  • de: mishu [03.05.16]
  • RECOMANDĂ

Cazinoul Sinaia - un secol de istorie

Dupa cum stiti multi dintre voi, din Parcul Dimitrie Ghica se intra in Cazinou. Eram curioasa sa-l vizitez avand in vedere tot acel reportaj difuzat pe TVR si care a prezentat atat de frumos totul incat imi doream sa-l vizitez. Astfel incat intr-o intunecata zi de sfarsit de martie, cu urme vagi de soare strecurandu-se printre fulgii care se incapatanau sa puna stapanire pe teritoriu si dupa o serie de poze facute afara am patruns in cladire. Ne-a intampinat o cafenea care ne imbia sa servim [...] — vezi review [+55 poze]
Vila Teleconstrucția 3 / SLĂNIC MOLDOVA
  • MARTIE, 2016
  • de: rubrodica [02.05.16]
  • RECOMANDĂ

Vom reveni

Buna ziua. In perioada 04-06.03.2016 am fost oaspetii vilei. Mai fusesem in urma cu 8 ani si ramasesem cu un dor de aceasta locatie. Am fost cazati la etajul doi intr-o camera dubla, camera care este suficient de mare si care avea un mini frigider si un televizor cu ecran plat. In camera era foarte cald. Piscina nu este foarte clorinata si temperatura este de 30 grade. Au si un teren de tenis de camp. Mancarea este foarte buna si rezonabila la pret. In data de 05 martie a fost o masa [...] — vezi review
(Alte) Locuri 'musai de văzut' în Viena / VIENA
  • MARTIE, 2016
  • de: dganea [01.05.16]
  • RECOMANDĂ

Viena - prestanta si orgoliu imperial

Nu puteam sa ratez ocazia de a vizita Viena, fiica mea locuind acolo si urmand a se muta. Deci nu voi putea scrie nimic despre cazare si masa. De la aeroport am ajuns in Viena cu trenul. Aici trebuie sa mentionez ca toate mijloacela de transport cu care am calatorit :tren, metrou, tramvai, cicula cu regularitate de ceas elvetian. Evident am locuit intr'o cladire moderna de la periferia orasului, dar totul era aproape, statia de metrou, supermarketul, parcul. In prima zi am vizitat palatul [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 4.3237550258636 sec
    ecranul dvs: 1 x 1