Impresii și recomandări [pag. 3528 / 10897]
Afișate impresii [35271 - 35280] din total 108964 impresii
Descoperă Polichrono / POLICHRONO [Kassandra]
- IUNIE, 2016
- de: geanyx [05.06.16]
- RECOMANDĂ
Merita vacanta in Polichrono
Am fost 4 prieteni care am ales sa mergem cu masina in Polichrono. Am fost cazati la hotel Sun, in care ne-am simtit foarte bine. Calitati hotel: mic dejun bogat, curatenie zilnica, piscina in incinta hotelului, terasa frumoasa, zona linistita si aproape de plaja. Inconveniente: piscina fiind in mijlocul incintei, eroul se propaga lejer :) Am avut noroc ca in acea perioada am gasit loc liber de parcare in fata hotelului (doar 4 locuri). Dealtfel parcarea publica este la 2 stradute distanta. [...] — vezi review [+5 poze]
Unde mâncăm în Novi Sad și împrejurimi? / NOVI SAD
- IUNIE, 2016
- de: noi doi [05.06.16]
- RECOMANDĂ
Restaurant Fontana - atmosfera boema si gust!
Restaurantul Fontana din Novi Sad se gaseste pe o straduta ingusta, in centrul orasului, straduta care coboara de la Biserica Ortodoxa Sf Gheorghe. In cazul in care veniti cu masina, adresa este Nikole Pasica, nr 27. Noi l-am gasit intamplator, aveam de gand sa luam pranzul la alt restaurant, dar acesta avea un meniu expus in strada, si tare bine mai arata totul.Se poate sta si inauntru,cu vedere larga la straduta,dar am mers mai departe spre gradina. Gradina are o fantana in mijloc, cu o [...] — vezi review [+13 poze]
Descoperă Novi Sad / NOVI SAD
- IUNIE, 2016
- de: noi doi [04.06.16]
- RECOMANDĂ
Novi Sad - pe strazi cochete cu parfum de tei
Novi Sad este al doilea oras ca marime din Serbia, dupa Belgrad si capitala provinciei Voivodina, si este situat pe malul Dunarii, langa pantele nordice ale Muntelui Fruska Gora. Novi Sad este un mare centru cultural, industrial si financiar al economiei sarbesti. Se afla situat la 150 km de Timisoara, asa ca ne-am trezit voiosi, cu chef de plimbare si am pornit spre Vama Jimbolia-Zdrenjanin-Novi Sad. Drumul este ok, cu exceptia portiunii intre Zdrenjanin si Novi Sad, pentru ca soseaua e [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- IUNIE, 2016
- de: Dragoș_MD [04.06.16]
- RECOMANDĂ
Trattoria Il Calcio - Floreasca
Nu cred că la ora asta să am prea multe cuvinte la mine, dar voi încerca să fiu cât pot de scurt: Am ajuns ieri acolo împreună cu băiatul meu, pe care am apucat să-l văd de data asta tare pe fugă. Localul a fost alegerea lui pe care am acceptat-o fără multe comentarii. De fapt, chiar fără. De loc. Eu oricum plănuisem să-l duc la Il Mulino, tot o „trântorie” unde fusesem recent și mi-a plăcut mult. Ei, dar să revin; sediul din Floreasca al Trattoriei Il Calcio se află [...] — vezi review [+3 poze]
Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi / BUCUREȘTI
- IUNIE, 2016
- de: mugur007 [02.06.16]
- RECOMANDĂ
Credeam ca alergi dupa fericire si cand colo tu alergi dupa... muzica!
Nu am mai alergat de cateva luni, tot gasind motive, ba ca e prea cald, ba ca e prea frig, ba ca ploua, ba ca e prea intuneric, ba ca mie-e somn, ba ca sunt obosit si uite asa lista ar putea continua... cu excetia la 2 curse la munte, 2 zile la rand aprox 2km dintre care unul la deal si unul la vale vezi aici actiunea. Intamplarea face sa ma trezesc duminica de dimineata si fara o pregatire prealabila am reluat vechiul traseu de alergare Metrou Semanatoarea - coloane Ciurel si retur cam [...] — vezi review [+6 poze]
Descoperă Praga și împrejurimile / PRAGA
- MAI, 2016
- de: AZE [13.02.25]
- RECOMANDĂ
Praga, acum mulți ani
Probabil că ați observat că în ultimele 30 de zile nu am scris nimic pe AFA. Pur și simplu nu am avut ce, am fost la zi cu toate articolele, am lucrat, nu am avut timp să vizitez ceva. Am lucrat pentru a avea bani pentru următorul sejur.Asta nu înseamnă că nu am fost prezent pe AFA, dacă nu am fost prezent cu vreun ecou sau sfat turistic dar măcar am fost prezent prin voturile mele. Dar nevoia de a scrie m-a făcut să caut subiecte de mult apuse doar să scriu ceva aici pe AFA [...] — vezi review [+7 poze]
Muzeele Florenței / FIRENZE (FLORENŢA)
- MAI, 2016
- de: mihaelavoicu [16.05.21]
- RECOMANDĂ
Muzeul Bargello, Florența (II)
Am revenit în curtea interioară și am privit atent plăcile în relief montate pe zidurile fostului sediu al Consiliului de Jurați, acei Podesta apoi sediu al Șefului de Poliție, acel bargello. Un salt peste timp și m-am documentat. La plecarea din post, convenția era ca fiecare Podesta să-și lase emblema pe aceste ziduri. Unele sunt în relief, altele sunt escavate, dar toate, foarte bine fixate, deși au fost supuse permanent intemperiilor naturii. Dragoni, păsări, lei, [...] — vezi review [+20 poze]
Muzeele Florenței / FIRENZE (FLORENŢA)
- MAI, 2016
- de: mihaelavoicu [07.05.21]
- RECOMANDĂ
Muzeul Bargello, Florența. Pe scurt, trecerea de la oribilitatea evului mediu la frumusețea Renașterii florentine (I)
A fi călător prin Florența, înseamnă și asumarea părților neplăcute din istoria orașului. Luptele de stradă, intrigile, conspirațiile, omorurile și violențele nu au fost străine florentinilor. Încă din sec. al XIII-lea a fost necesară o instituție care să restabilească ordinea, așa cum era ea percepută, în acele vremuri. Și pentru asta, a fost ridicată o solidă construcție în care a funcționat Magistratura orașului, sediu al Consiliului de Justiție (Podesta), mai [...] — vezi review [+16 poze]
Muzeele Florenței / FIRENZE (FLORENŢA)
- MAI, 2016
- de: mihaelavoicu [16.08.20]
- RECOMANDĂ
Casa Buonarotti. Florența
AmFostAcolo, pe via Ghibelina 70 la a treia mea deplasare în Orașul Crinilor în mai 2016. Michelangelo Buonarotti nu s-a născut la Florența și nici nu a locuit mult timp în acest oraș. În schimb a fost legat sufletește de primul său maestru florentin Domenico Ghrlandaio și atelierul acestuia, de al doilea său maestru sculptorul Bertoldo di Giovanni, dar mai ales de Lorenzo Magnificul, în casa căruia a locuit câțiva ani, până când binefăcătorul său s-a stins din viață. [...] — vezi review [+20 poze]
Muzeele Florenței / FIRENZE (FLORENŢA)
- MAI, 2016
- de: mihaelavoicu [29.10.18]
- RECOMANDĂ











