Vacanța în CRIȘANA / ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1 / 148]

Afișate impresii [1 - 10]
Unde mâncăm în Oradea și împrejurimi / ORADEA
  • IUNIE, 2026
  • de: doinafil [12.06.26]
  • RECOMANDĂ

Vă invit la o cafea bună, la „SemiramiS Bistro” - Oradea

În drumul nostru spre „Băile Felix” ne-am oprit pentru două zile în Oradea, la aceeași pensiune la care am fost cazați în ultimii trei ani, din două motive: 1- cazare foarte faină și ieftină; 2- locație centrală. Pentru că pensiunea nu oferă mic dejun, am fost nevoiți să căutăm un loc unde să mâncăm câte ceva și să ne bem cafeaua cea de toate... diminețile! 😊. L-am găsit în apropiere, chiar lângă „Teatrul Regina Maria” , pe str. Patrioților nr. 4, la [...] — vezi review [+21 poze]
(Alte) Muzee Orădene / ORADEA
  • IUNIE, 2026
  • de: doinafil [10.06.26]
  • RECOMANDĂ

Iosif Vulcan și „Familia” lui

Ca și în cazul „Muzeului Farmaciei Rodia” despre care am povestit aici, nici acest muzeu nu este promovat pe site-ul vizitoradea.com, pentru că el aparține de „Muzeul Țării Crișurilor, instituție subordonată Consiliului Județean Bihor, și nu primăriei orădene. L-am întâlnit chiar din întâmplare, în drumul nostru spre Cetatea Oradei. Se află pe Str. Iosif Vulcan la nr. 16. Program de vizitare: Marți-Duminică: 10.00-18.00. Ultima intrare se face cu 30 de minute [...] — vezi review [+26 poze]
(Alte) Muzee Orădene / ORADEA
  • IUNIE, 2026
  • de: doinafil [08.06.26]
  • RECOMANDĂ

[Muzeul Farmaciei] Un muzeu care m-a surprins

Nu știam că există acest muzeu în Oradea, pentru că pe site-ul visitoradea.com el nu este promovat! :(Pe acest site pot fi găsite doar obiective promovate de Primăria orașului. Despre Muzeul Farmaciei am aflat întâmplător, de la doamna care face lumânări artistice, deținătoarea atelierului „Luminart” , din Cetatea Oradei, despre care am scris aici,  pe care – și de această dată – am vizitat-o. Adresă muzeu: Calea Republicii 33, Oradea; număr de telefon: 077612 [...] — vezi review [+62 poze]
Unde mâncăm în Arad şi împrejurimi / ARAD
  • MAI, 2026
  • de: Yolanda [07.06.26]
  • RECOMANDĂ

Smokere & grătare la The Smoke Factory

Restaurant BBQ The Smoke Factory Arad Calea Radnei nr 244, Arad cu program zilnic de la 11.30 pâna la 22. Fiind cazati la hotelul boutique M City, vezi review, ce ofera doar mic dejun trebuia sa ne orientam cam pe unde am putea mânca ceva si am cerut informatii despre locurile unde putem mânca si care sa nu fie prea departe de hotel. Prima recomandare a fost la terasa The Smoke Factory aflata pe aceeasi strada cu hotelul de la numarul 163 si terasa de la numarul 244, vedeti ? e aproape [...] — vezi review [+19 poze]
MCity Hotel 4 / ARAD
  • MAI, 2026
  • de: Yolanda [03.06.26]
  • RECOMANDĂ

Hotel boutique M City Arad 4*

Hotel boutique M City Arad 4* Adresa Calea Radnei, nr 163 Arad A venit timpul pentru o noua escapada mai lunga în Franta si cum drumul lung este obositor am împartit parcurgerea drumului pe trei zile. Prima zi Pitesti- Arad cu rezervare la hotelul M City Arad, a doua zi a fost traseul Arad- Nova Gorica Slovenia cu rezervare la déjà cunoscutul hotel de tranzit Bed&Breakfast Kogoj aflat la o arauncatura de bat de autostrada italiana (am mai fost aici si am scris un articol pe AFA), si a [...] — vezi review [+42 poze]
President Hotel [Băile Felix] 4 / BĂILE FELIX / '1 MAI'
  • MARTIE, 2026
  • de: csm34 [17.03.26]
  • NURECOMANDĂ

Bătaie de joc. Hotel de 4* care nu merită nici măcar 3*

Am plecat duminică 08 martie, dimineața la ora 06.30 din Mioveni cu destinația Hotel President - Băile Felix pentru un sejur de 4+1 nopți (plătești 4 și stai 5). După un drum de 7 ore am ajuns la hotel unde am fost cazați aproape imediat. Inceput promițător. Odată ajunși în cameră am realizat” că afară este vopsit gardul iar înauntru este leopardul” . În cameră mobilierul este foarte vechi, greoi și foarte deteriorat. Mocheta este veche, tocită si decolorată. Lipsa [...] — vezi review [+16 poze]
ibis Styles Arad Hotel 3 / ARAD
  • NOIEMBRIE, 2025
  • de: Yolanda [15.12.25]
  • RECOMANDĂ

Un hotel decent în drum spre casa

Hotel IBIS STYLE Arad A venit si vremea sa ne întoarcem acasa, acest hotel este a doua noapte de cazare în lungul drum spre casa, un drum de aprox 2000 km. Am plecat de la hotelul Bed and Breakfast Kogoj din Slovenia, unde am stat atât la dus cât si la întors,  si cale de vreo aprox 800 km pe drumurile Sloveniei si Ungariei am ajuns în RO, la Arad la hotelul Ibis Style. Rezervarea am facut-o pe booking fiind în Franta si ce mi s-a parut un pic suspect a fost faptul ca imediat mi s-au [...] — vezi review [+41 poze]
Carnival City Hotel 3 / ORADEA

O cazare bunicica in zona magazinului Crisul

Pentru un weekend prelungit dedicat vizitarii cladirilor Art Nouveau din Oradea, am ales acest hotel deoarece parea aproape de centru, dar nu chiar in centru, si avea disponibil apartament. Se poate ajunge de la aeroport cu autobuzul 28 si un tramvai, cea mai apropiata statie de tramvai fiind cea de la magazinul Crisul, de acolo se mai merge 5-10 minute pe jos. Tot de la magazinul Crisul se iau tramvaie spre centru sau spre alte obiective, de exemplu spre Cetate sau spre Baile Felix (se [...] — vezi review [+5 poze]
Codru Moma Hotel 2 / MONEASA
  • OCTOMBRIE, 2025
  • de: ux138814 [19.10.25]
  • RECOMANDĂ

Un sejur de toamna!

Am sosit intr-o joi ploioasa si friguroasa de octrombrie 2025 si dupa prima zi de sejur am zis nu stiu daca stau mai mult de o saptamana dar incet m-am obisnuit, am urmat tratamentul recomandat si cel dorit si uite asa au trecut 16 zile. Camera a fost buna si dotata (nu seamana cu cele din reclama) cu cu cele necesare, apa calda cat doresti, balcon generos dar lipsit de o masuta si 2 scaune, foarte util uscatorul de haine. Mancarea buna si suficienta uneori cam sarata, dar portionata incat sa [...] — vezi review
Unde mâncăm în Arad şi împrejurimi / ARAD
  • SEPTEMBRIE, 2025
  • de: crismis [22.05.26]
  • RECOMANDĂ

Bun și la-ndemână

Am intrat în țară tot pe la Arad, așa cum ieșiserăm cu 2 săptămâni în urmă. Era fix ora prânzului (la masă mă refer), însă nu ne era foarte foame, micul dejun de la Balaton încă nu se digerase total. Tati mă avertizase că are ceva treabă – „maxim o oră” – la un depozit din zona industrială a Aradului și s-a gândit să mă lase în apropiere, la Hotel Ibis, să-l aștept într-un mediu civilizat și prietenos. În lobby sau, și mai bine, la restaurant, știind [...] — vezi review [+14 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.098313808441162 sec
    ecranul dvs: 1 x 1