Harta FOCȘANI / ROMÂNIA - hoteluri, cazări, atracții turistice, locuri de vizitat în zonă
Hărțile interactive AFA NU SUNT accesibile NElogat
- Aveți cont pe AFA? — autentificați-vă: sus, pe meniul albastru, click pe VIZITATOR
- NU aveți cont la noi? — vă puteți crea unul aici: CONT NOU
OBIECTIVE pe hartă [dacă nu se văd toate, micșorați scara]
- AmaDeus Hotel & Restaurant IMPRESII / [hartă]
- Ambasador Hotel IMPRESII / [hartă]
- Buget B&B IMPRESII / [hartă]
- Fashion Center Hotel IMPRESII / [hartă]
- Green Park Boutique Hotel IMPRESII / [hartă]
- Motel Edy [Garoafa, VN] IMPRESII / [hartă]
- Pandora Sport Hotel IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Cerdac [Cotești] IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Dana IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Monte Carlo IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Oscar IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Rix Rooms IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Sara IMPRESII / [hartă]
- Pensiunea Vila Geo IMPRESII / [hartă]
- Popas Dumbrăvița [Rastoaca] IMPRESII / [hartă]
- Romantic Boutique Hotel IMPRESII / [hartă]
- Solar Hotel IMPRESII / [hartă]
- Unirea Hotel IMPRESII / [hartă]
- Valentino Rooms IMPRESII / [hartă]
- Vrancea Hotel IMPRESII / [hartă]
- Mănăstirea Cotești [Cotești] IMPRESII / [hartă]
- Mănăstirea Vărzărești [Urechești] IMPRESII / [hartă]
- Muzeul Memorial Alexandru Vlahuță [Dragosloveni] IMPRESII / [hartă]
Descoperă Odobești & Măgura Odobeștilor IMPRESII
Mănăstirea Dălhăuți [Cârligele] IMPRESII
Mănăstirea Recea [Dumbrăveni] IMPRESII
Muzee în Focșani IMPRESII
O zi în Focșani şi împrejurimi IMPRESII
Unde mâncăm în zona Focșani IMPRESII
IMPRESII recent adăugate FOCȘANI / ROMÂNIA
Miercuri, de lângă Marți. Iar dacă-i Marți, 21.01.2025, nu-i Belgia, e lângă Blue Monday
Iacă, începu un An Nou, 2025. De ceva timp începu el, dar, pen'că încă-i ianuarie, vă urez un 2025 cât mai bun!
Tocmai de fuse Blue Monday, ziua cea mai depresivă din anul ăsta, de-aia nu scrisei nimica, p-ormă fuse ziua de marți, a mai nasoală zi a săptămânii, acuma e miercuri, zi de post, deci, moralul e la cote de nu mai știi de ele.
Voi ați fost ocupați cu înscrierea la întâlnirea din 2025 AFA, p-ormă, care cum să obțineți camera cea mai cea și alelalate! Io [...] — citește
IMPRESII Muzeul Memorial Alexandru Vlahuță [Dragosloveni] / FOCȘANI / de Yersinia Pestis, în 22.01.25
The Curious Case of Mausoleul Eroilor Focșani
În județul Vrancea, comemorarea eroilor căzuți în Primul Război Mondial se realizează prin patru mausolee importante, care sunt monumente de mare însemnătate istorică și culturală. Aceste mausolee sunt dedicate soldaților care și-au pierdut viața în luptele din această regiune, un loc strategic pe frontul românesc în timpul războiului.
1. Mausoleul Eroilor din Mărășești
Acesta este cel mai mare și cunoscut dintre mausoleele din Vrancea. A fost construit în perioada [...] — citește
Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia Focșani- un mod minunat de a sparge rutina
Despre Vrancea, majoritatea ati auzit. Este pe buzele tuturor cand se gandesc la Galbena de Odobești sau la vinurile de la Domeniile Panciu, dar eu nu despre asta voi vorbi.
De multe ori m-am întremat:” măi, daca ar veni cineva în vizită, unde sau ce i-aș recomanda să viziteze?”
Ca vrâncean, nu-ți vine sa declari că județul ar fi bogat în ale turismului, dar când începi să le enumeri, parcă, parcă îți ies câteva obiective turistice pe listă.
Nu. Nu voi face un review [...] — citește
Targul de Craciun de acasa (de a doua casa) – Focsani
Parafazandu-l pe @robert cu articolul lui vezi impresii, despre Targul de Craciun din Focsani as putea spune ca este targul de acasa, avand in vedere ca de obicei in ultimii muuulti ani, a doua zi de Craciun venim cu familia la Focsani, si dupa ce serbam Craciunul si aici, obisnuim sa plecam cu baietii sa ne plimbam, sa vedem Targul de Craciun si zona invecinata. Anul trecut am fost usor dezamagiti pentru ca totul a fost destul de sters. Anul acesta insa am descoperit o atmosfera ceva mai [...] — citește
Hai-hui prin Vrancea, a treia zi de Paște. Schitul Dălhăuți. Sau, să mori de ziua ta!
Ca s-ajungi la Dălhăuți nu poți, nici măcar, să te rătăcești, e la 22 de km de Focșani.
Poți s-ajungi prin Focșani, Golești- Cârligele și apoi, Dălhăuți. Sau, prin Cotești! Ori, prin Odobești. Nu diferă decât distanța, dar nu într-atât de mult ca să conteze, drumurile sunt bune, comunele de treci prin ele sunt conduse de primari care au știut de ele, au atras fonduri și au dezvoltat comunitatea.
Dălhăuți, pentru Vrancea, este a mai bengoasă mănăstire. [...] — citește
Vezi toate reviews-urile de la FOCȘANI
#G#G