EXCELENT
GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ

Am avut de mers la Praga într-o delegație de o zi, așa că am avut nevoie de două nopți de cazare. Am mers pe mâna celor care au organizat evenimentul și am rezervat la Ibis Praha Malá Strana – și bine am făcut. În luna noiembrie, într-adevăr, dar totuși, am zis că n-ar fi rău să vizitez un pic orașul, chiar și seara, câteva ore. Așa, cumva, părea departe de zona centrală – vreo 40 de minute pe jos până la ceasul astronomic –, pe care le-am și făcut în prima zi, având lipsă de kilometraj. A doua zi, însă, am constatat că hotelul e lângă o stație de metrou, cu care puteam ajunge în centrul vechi fără bătăi de cap în maximum 15–20 de minute, cu tot cu schimbări. Ca poziționare, deci, foarte bună recomandarea; iar ca preț nu mai țin minte exact, dar nu mult – ceva gen 50–60 de euro și cu 25 de euro parcarea. Din nou, deci, bine. De-aia e bine să asculți de recomandări 😊.
Mi-a plăcut, când am ajuns, că poți lăsa pentru puțin timp mașina în fața hotelului și nu se supără nimeni, până rezolvi cu cazarea și cu plata parcării. Am primit un loc în parcarea subterană – intrarea e peste drum, cumva –, iar din garaj ajungi la recepție sau la camere cu liftul. Lifturile merg foarte bine, niciodată n-am stat mai mult de câteva zeci de secunde să le aștept.
Camera n-a fost mare – exact strictul necesar. Un pat mare și confortabil, am dormit bine. Curat, totul OK. Era un miros ciudat, parcă, însă nu mi-am dat seama ce era – a trecut după ce am aerisit. Poate e faptul că nu poți deschide geamurile larg, să intre aerul așa cum trebuie, le poți doar rabata. Era și uscător de păr în cameră.
În jur e plin de magazine și de stații de alte autobuze și tramvaie. Asta-l face un hotel interesant și dacă vii în vizită în oraș, sau pentru un city break. Ce e drept, e drept: Praga e un oraș de mare succes pentru turism. În a doua seară în care am ieșit în centru, am constatat că era relativ puțină lume. Însă cel ce avea grijă de programul nostru a spus că e o raritate și pentru el să vadă atât de puțină lume. Era noiembrie, un pui de ger din ăla sănătos și un vânt cu dinți ascuțiți – au redus cu mult turismul local. În anul următor însă, în mai, aceleași locuri erau suprapline. Cam ca într-un autobuz cu capacitatea depășită de trei ori – mergeai cu grupa, nu conta unde voiai să ajungi. M-am oprit să-mi leg șireturile la ghete – am produs un ambuteiaj de zece metri 😊. Fain oraș, merită vizitat fie aglomerat sau nu!
Înapoi la hotel, seara, după ce am ajuns din plimbare, am mers tot pe recomandarea gazdei la un restaurant chiar peste drum. Nu rețin numele, avea însă o firmă mare verde, unde am mâncat cu mare poftă un fel local gustos și am savurat două–trei beri. Mi-au plăcut și am rămas impresionat că nu erau scumpe – felul de mâncare pe la 70 de lei, iar o bere 10 lei. Cu precizie știți orașe de pe la noi unde, cu banii ăștia, nu prea prinzi mare lucru. Am remarcat berea, bineînțeles la halbă – parcă în viața mea nu mai băusem o bere atât de bună la halbă. Serios! O fi fost și sugestia, dar am primit și explicații: berea era ținută într-un rezervor mare de inox, cu ceva membrană înăuntru – care nu prea știu ce face –, dar iese berea minunată. Tanc n-am, dar membrană din aia vreau și eu acasă, să vezi ce de beri minunate voi avea de gestionat 😊.
Nu prea fumează ei – atât la restaurant, cât și la hotel, ai de stat afară în fața ușii, fără nimic deasupra capului; iar la restaurant nu era nici măcar scrumieră. Vântul nu prea prietenos te cam făcea să vrei să te lași. Într-un final, tot e bine!
Micul dejun – bogat și cu tot ce trebuie: cu ouă fierte, omlete, cârnăciori, cafea, fructe, legume, cafele și alte cele. Ba chiar seara, lângă recepție, este și un bar, unde am făcut o verificare pentru cititori – nu de alta: e berea la fel de bună ca la restaurant? Și da, e bună! Poate un pic mai scumpă, dar de mare valoare.
Fain orașul, hotelul în regulă – dacă aveți de stat aici, vi-l recomand cu drag!

AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd, până în 1.8.25, o versiune cu MULT mai puține reclame
- Ați dori o versiune COMPLET fără reclame? — va fi posibil, în viitor — pentru aprox 8-9 lei / lună
Trimis de Trank in 18.07.25 14:39:39
- Alte destinații turistice prin care a fost: Europa
2 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
- sait oficial al acestei destinații:
- Coordonate GPS: 50.07227829 N, 14.40047845 E - neconfirmate încă
ECOURI la acest review
2 ecouri scrise, până acum, la acest articol
Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.
Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ”
Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Dec.2009 Hotel Ibis- super pt un city break — scris în 14.10.10 de loret din BUCURESTI - RECOMANDĂ